X
تبلیغات
آزادی - ولایت پروان در

 

افغانستان یک کشور آسیایی است که در وسط کشورها آسیای میانه و آسیای جنوبی موقعیت دارد. نام رسمی آن جمهوری اسلامی افغانستان میباشد افغانستان در طرف جنوب و شرق با پاکستان وکشمیر، از طرف شمال با چین، تاجکستان و ازبکستان، و از طرف غرب با ترکمنستان و ایران سرحدات مشترک دارد.

افغانستان در حدود 652 هزار و 225 کیلومتر مربع مساحت دارد، که این کشور در ساحه خشکه و کوهستانی مواقع شده است. در افغانستان در سال 2007 در حدود 31 ملیون 889 هزارو 923 نفر زندگی میکند، که تقریباَ 99 فصید این مردم مسلمانان سنی و شیعه و یک درصد آن را غیر مسلمانان هندو ها سک میباشد، و زنان رسمی این کشور پشتو و فارسی دری میباشد. در افغانستان قومهای مختلف مانند تشتون، تاجک، ازبک، ترکمن و سایر اقوام دیگر که شمار آنها کم و یا محدود است. افغانستان دارای 34 ولایت و 364 ولسوالی میباشد. پایتخت افغانستان کابل و شهر های مهم آن قندهار، هرات، ننگرهای و مزار و یا بلخ میباشد

استقلال افغانستان را شاه امان الله خان یکی ازپادشاهان این کشور از حکومت انگلستان در سال 1919 پس از جنگ های متمادی در یک توافق نامه گرفته است. در افغانستان تا سال 1973 حکومت شاهی وجود داشت، و پس از سال 1973 برای اولین بار سردار محمد داود خان حکومت شاهی مطلقه 40 ساله محمد ظاهر را به ریاست جمهور تغیر داد و در سال 1978 در اثر کوتاه نظامی توسط نور محمد تره کی، محمد داود خان اولین رییس جمهور افغانستان کشته شد و نظام کمونستی در افغانستان روی کار آمد، و دومین رییس جمهور افغانستان نورمحمد تره کی میباشد. بعداَ نور محمد تره کی، توسط حفیظ الله امین یکی از هم فکرانش و عضوی کابینه اش در سال 1979 کشته شد و خود اعلام حکومت نمود که سومین رییس جمهور افغانستان حفیظ الله امین میباشد و بعد از حفیظ الله امین ببرک کارمل سه بعد  قدرت سیاسی افغانستان را به کمک حکومت اتحاد جمایر شوری وقت از شهر مسکو شوروی سابق اعلام حکومت کرد به این معنی که چهارمین رییس جمهور افغانستان ببرک کارمل میباشد و روس ها نیز در دوره ریاست جمهور ببرک کارمل افغانستان را اشغال کردن که بعد از مدت 9 سال مبارزه مردم افغانستان حکومت شوروی در افغانستان شکست خورد. بعد از ریاست جمهوری ببرک کارمل در سال 1982  داکتر نجیب الله یک دیگر از اشخاص کمونستها رییس جمهور افغانستان شد یعنی پنجمین رییس جمهور افغانستان داکتر نجیب الله میباشد که بلاخردر سال 1992 توسط نیروها مبارز بنام مجاهدین قدرت سیاسی کمونستها که مدت 15 سال حکومت نموده بودن در افغانستان پایان یافت و قدرت را مجاهدین بدست گرفت که صبغت الله مجددی را رییس جمهور موقعت افغانستان تعین نمودن که ششمین رییس جمهور جمهوری افغانستان صبغت الله مجددی میباشد. پس سه ماه برهان الدین ربانی یکی دیگر از رهبران جهادی رییس جمهور کشور شد که تا سال 2001 وی بحیث رییس جمهور کشور ایفای وظیفه نمود. در این سالها حکومت مجاهدین قادر به ایجاد حکومت مردمی شده نتوانستن و مصروف به جنگ ها داخلی بین مردم افغانستان گردید که در اثر آن در سال 1994 گروه  طالبان به رهبری ملا عمر به کمک پاکستان و یک تعداد کشور های عربی افغانستان وارد افغانستان شدن و تا سال 2000 تقریباَ بیشتر خاک این کشور را در تصرف خود گرفتن، و در سال 2001 میلادی پس از حملات القاعده به مرکز تجارتی جهان یعنی برج های نیویارک و از بین بردن فرماند احمد شاه مسعود رهبر مجاهدین، هبران افغانستان خواهان یک کنفرانس شدن که در سال 2001  که کنفرانس بنBonn  بوجود آمد که در این کنفرانس حامد کرزی رییس جمهور موقت افغانستان تعین شد که این حکومت کرزی توسط نیروهای ناتو و نیروهای ویژه امریکا وارد افغانستان شده که حامد کرزی هفتمین رییس جمهور افغانستان میباشد در سال 2001  ریاست جمهور را از برهان الدین ربانی تسلیم گرفت پس سپری نمودن دوره موقت  وی نیز در یک لوی جرگه از طرف مردم افغانستان رییس جمهور انتقال افغانستان تعین شد و پس دوره انتقالی حامد کرزی با یک تعداد از رقیب های خود وارد انتخابات ریاست جمهوری شدن که در 7 دسمبر 2004 وی رییس جمهور انتخاب گردید تا سال 2009 وی اولین رییس جمهور منتخب مردم افغانستان بود و در سال 2009 نیز کاندید ریاست جمهوری شد که به بار دوم نیز رییس جمهور افغانستان تعین گردید. ولی امنیت در افغانستان بدتر سالهای اول ریاست جمهوری حامد کرزی در افغانستان شده است همه روز جنگ ، انتحار، خشنونت در برابر جوانان ، زنان و سایر مردمان بی گناه افزایش یافته است .

کابینه فعلی جمهوری اسلامی افغانستان که در راس آن حامد کرزی رییس جمهور قرار دارد.

1-     عبدالرحیم وردک وزیر دفاع

2-     بسم الله محمدی وزیر داخلی

3-     زلمی رسول وزیر خارجه

4-     فاروق وردک وزیر معارف

5-     عمر زاخیلوال وزیر مالیه

6-     عنایت الله وزیر عدلیه

7-     ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه با مواد مخدر

 

رییس پارلمان کشور که در سال 1389 تشکیل شده است عبدالروف ابراهیمی میباشد.

ولایت پروان

ولایت پروان  یکی از ولایات مرکز افغانستان است که در شمال پایتخت قرار دارد که از شمال به ولایات بغلان و پنجشیر و از طرف غرب به بامیان و از طرف شرق به کاپیسا و از جنوب به کابل همسایه میباشد. که ولایت کاپیسا و در غرب و ولایت بغلان در شمال این ولایت از جمله ولایات نا امن بشمار میرود. و نیز ولسوالی های کوه صافی ، سیارگرد، شیخ علی، شنواری و سرخ پارسا نسبتا ولسوالی های نا امن این ولایت میباشد.

مرکز این ولایت شهر چاریکار میباشد که دارا شش  حوزه امنیت ذیل میباشد.

1-     حوزه اول پولیس.2- حوزه دوم پولیس. 3- حوزه سوم پولیس. 4- حوزه چهارم پولیس. 5- حوزه پنجم و ششم پولیس.

در مرکز این ولایت کاتب مختلف ذکور و اناث مشغول تدریس دروس برای ساکنین این ولایت میباشد. که در سال 1389 دو لیسه عالی صادقی(ح) لیسه عالی جلالی مورد حمله مسلحان مخالفان دولت قرار گرفت که دانش آموزان  آنرا مصموم ساختن یک تعداد نا مشخص شهید و بیهوش ساخته بود. در این ولایت موسسه خدماتی خارجی مانندCMICA, MST,GAM,WT,PRT مصروف فعالیت در عرصه مختلف انکشافی میباشند.

ولایت پروان دارای 9 ولسوالی است

1-     ولسوالی جبل السراج که 14 کیلومتر از مرکز پروان فاصله دارد. که ولسوال آن سمندر سکندر میباشد.

2-     ولسوالی سالنگ نیز در شمال پروان به فاصله 50 کیلومتر از مرکز پروان فاصله دارد، که ولسوال آن عنایت الله میباشد.

3-     ولسوالی بکرام که در جنوب پروان که 22 کیلومتر از مرکز پروان یعنی کاریکار فاصله دارد، که ولسوال آن صفی الله نام دارد

4-     ولسوالی سرخ پارسا که در غرب این ولایت واقع است به فاصله 77 کیلومتر از مرکز پروان فاصله دارد، که ولسوال آن سید فاضل نام دارد.

5-     ولسوالی شیخ علی نیز در غرب این ولایت موقعیت دارد 77 کیلومتر از مرکز فاصله دارد.

6-     ولسوالی سیاه گرد که در غرب این ولایت واقع است 50 کیلومتر از مرکز فاصله دارد، که ولسوال آن علیم مجددی نام دارد.

7-     ولسوالی شنواری که در غرب این ولایت موقعیت دارد که ..... از مرکز فاصله دارد که ولسوال آن سیف الله بیدار نام دارد

8-     ولسوالی کوه صافی که در جنوب غرب پروان واقع است که در 56 کیلومتر از مرکز این ولایت فاصله دارد.

9-     ولسوالی سید خیل که در غرب این ولایت واقع است 12 کیلومتر از مرکز پروان فاصله دارد

والی فعلی ولایت پروان بریدجنرال عبدالبصیر سالنگی میباشد و از عبدالبصیر بیش عبدالجبار و انجینر ضرار مبقل والی این ولایت بودن.

 قوماندان امنیه فعلی این ولایت برید جنرال شیر احمد میباشد قبل از این شخص برید جنرال عبدالرحمن سید خیلی قوماندان امنیه این ولایت بوده است.

رییس امنیت فعلی این ولایت مایل آتش میباشد قبل از این نصیراحمد علوی و میرزا شاه شتلی رییس امینت این ولایت بوده اند.

رییس معارف این ولایت زلمی خان شهید میباشد. و در انتخابات پارلمانی سال 2010 به تعداد 6 تن را به مجلس نمایندگان یا پارلمان کامیاب شدند که 2 تن آنان زن و 4 تن دیگر آنان مردان بودن نامهایشان قرار ذیل است.

1-     حاجی الماس زاهد از ولسوالی بگرام نماینده مردم پروان در پارلمان

2-     حاجی میر رحمن رحمانی  از ولسوالی بگرام نماینده مردم پروان در پارلمان.

3-     صدیق احمد عثمانی از شهر چاریکا نماینده مردم پروان در پارلمان

4-     عبدالستار خواصی  از ولسوالیها غوربند نماینده مردم پروان در پارلمان.

5-     سامعه سادات از شهر چاریکا نماینده مردم پروان در پارلمان

6-     ذکیه ننگین از شهر چاریکا  نماینده مردم پروان در پارلمان

ولایت پروان دارای شورای ولایتی نیز میباشد که اشخاص ذیل. عبدالظاهر سالنگی، احمد ذکی ذاهد، و خواجه روح الله اعضای این شورا ولایتی این ولایت هستند.

 در پهلوی وکلا، والی و وزاری کابینه فعلی کشور اشخاص دیگر جهادی نیز  در این ولایت از نفوذ و قدرت سیاسی و نظامی برخور دار هستند قرار ذیل است. خواجه نبی، حاخی الماس ، دگروال غلام صدیق، حاجی عظم شاه، خلیل خان بایانی، حاجی پردل خان و جان احمد خان

بایان:

یکی از قریه های مرکز ولایت پروان یعنی شهر چاریکار میباشد  که دارای 2 باب لیسه عالی ذکور و یک باب لیسه عالی اناث میباشد، این قریه دارای 14 باب مسجد میباشد. این قریه دارای کوچه های مختلف است که اشخاص مانند: حاجی دل آغا، دگروال محمد صدیق، حاجی رجب خان و حاجی محمد انوار خان از جمله وکلای کوچه های این قریه میباشد. این قریه نیز دارای اشخاص قدرتمند مانند: حاجی میر اعظم شاه، دگروال محمد صدیق، خلیل الله ، سخی محمد، حاجی رجب خان، حاجی پردل خان، سلطان محمد، حاجی حمید اله و عبدالغفور میباشد که بالای مردم به زور و پول قوماندانی میکنند.

 

 

 

 

 

       

+ نوشته شده توسط شاهپور احمد عظیم در 18 Jun 2011 و ساعت 4 PM |